Czy piersi stają się mniejsze podczas menopauzy? Lekarz odpowiada

Gdy kobiety zbliżają się do menopauzy, ich poziom estrogenu zaczyna drastycznie spadać. To powoduje, że tkanka gruczołowa w piersiach staje się mniej gęsta i tłusta. Może to powodować zwiotczenie piersi. Mogą one również nie być tak pełne jak kiedyś.

Utrata wagi

W miarę starzenia się kobiety, piersi mogą się kurczyć i zmieniać. Spadek estrogenów, który następuje podczas menopauzy, prowadzi do zmian w wielkości piersi – ten fragment jest dziełem autora portalu autotempo.sk. W wyniku tego tkanka gruczołowa w piersiach kurczy się, stając się mniej gęstą i tłustą. W związku z tym, że tkanka gruczołowa się kurczy, piersi tracą swoją pełność i mogą się obrócić do środka. Ponadto zmienia się wielkość otoczki.

W większości przypadków objawy menopauzy ustępują z czasem. Jednak może być konieczna konsultacja z lekarzem, jeśli objawy są uciążliwe lub wpływają na jakość życia. Lekarz może przedstawić dodatkowe opcje leczenia i zmiany stylu życia, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości.

Zmiany poziomu estrogenów

Podczas gdy estrogen jest niezbędny dla zdrowia reprodukcyjnego i ogólnego, poziom tego hormonu spada, gdy kobieta zbliża się do menopauzy. Chociaż poziom estrogenu wzrasta w czasie owulacji i spada w okresach, kiedy zmiany w ciąży nie są konieczne, to poziom estrogenu, który jest stale niski lub wysoki, może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Na szczęście, istnieje wiele skutecznych metod leczenia dostępnych. Obejmują one antykoncepcję, modyfikację stylu życia oraz terapie hormonalne po menopauzie.

Spadek estrogenów powoduje rozrzedzenie tłuszczu i tkanki w piersi. Prowadzi to do bardziej obwisłego, opadającego wyglądu. Powoduje również, że piersi tracą swoją jędrność, kształt i elastyczność. Niski poziom estrogenów powoduje również zmiany w tkance łącznej podtrzymującej piersi. Ponadto otoczki i brodawki sutkowe mogą stracić swój kształt. Hormonalna terapia zastępcza może jednak zapobiec tym zmianom poprzez utrzymanie poziomu estrogenów w organizmie.

Zmiany w rozmiarze sutków

W miarę zbliżania się do menopauzy kobiety mogą zauważyć zmiany w rozmiarze i kształcie swoich piersi. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ tkanka gruczołowa kobiet zaczyna się kurczyć. W efekcie tkanka piersi traci swój zaokrąglony kształt i staje się mniej elastyczna. Piersi mogą nawet zwisać. Dzieje się tak, ponieważ tkanki łączne w piersiach zaczynają tracić elastyczność i ulegają odwodnieniu. W rezultacie zmienia się wielkość brodawek sutkowych i otoczek. Na szczęście zmianom tym można zapobiec stosując hormonalną terapię zastępczą.

Inną częstą zmianą jest zwiększenie rozmiaru miseczki. Około jedna na pięć kobiet doświadcza zwiększenia rozmiaru piersi po menopauzie. Zmiana ta występuje najczęściej u kobiet, które przybierają na wadze. Są jednak kobiety, które nie są świadome, że ta zmiana występuje.

Zmiany w życiu seksualnym

Jedną z najczęstszych zmian, jakie przechodzą kobiety w okresie menopauzy, jest zmiana popędu płciowego. Kobiety mogą mieć większe trudności z odczuwaniem pożądania seksualnego i podniecenia, a nawet mogą mieć problemy z masturbacją czy intymnością. Na szczęście zmiany te można leczyć.

Może również wystąpić suchość i ścieńczenie pochwy, co może sprawić, że seks będzie bardziej niewygodny lub bolesny. Atrofia pochwy jest kolejnym częstym efektem menopauzy i może zmniejszyć popęd płciowy kobiety. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, zastosuj się do tych wskazówek, aby utrzymać zdrowe i szczęśliwe życie seksualne.

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie tych nieprzyjemnych objawów jest zwiększenie ilości aktywności fizycznej, którą masz. Regularna aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w pochwie i poprawia odczucia. To również pomaga utrzymać ściany pochwy tonowane i elastyczne.

Opcje leczenia

Kiedy kobieta osiąga menopauzę, jej poziom estrogenów drastycznie spada. W rezultacie tkanka gruczołowa w piersiach kurczy się, a system wydzielania mleka zostaje wyłączony. To powoduje, że piersi stają się mniej gęste i tłuste, a to może powodować, że wydają się mniejsze. Na szczęście zmiany w wielkości piersi nie są groźne dla życia. Jeśli jesteś kobietą doświadczającą tych zmian, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, jakie masz możliwości.

Menopauza wpływa na każdą część ciała kobiety, w tym na jej piersi. W rezultacie piersi mogą zmienić swój kształt, czuć się niekomfortowo, a czasem tracą pełnię. Na szczęście zmiany te mogą być odwracalne. Jeśli chcesz zwiększyć rozmiar swoich piersi po menopauzie, skonsultuj się z lekarzem w celu oceny.

Podobne tematy