Preparaty dla skóry z problemami, czyli walka z wysypką

Dermatozy to powszechny problem, wiele osób zmaga się ze zmianami skórnymi. Wysypki mogą oznaczać alergię wywołaną przez alergeny pokarmowe, wziewne, niektóre leki, czy jad owadów. Jak radzić sobie z wypryskiem? Po jakie preparaty sięgnąć?

Terminem wysypki określa się różnego rodzaju zmiany na skórze, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale powodują świąd, zaczerwienienie, a nawet obrzęk. Częstą przyczyną takiego stanu jest alergia wywołana przez wiele odmiennych czynników – alergeny pokarmowe jak gluten lub białka mleka krowiego, ale również alergeny wziewne jak pyłki, roztocza. Na kondycję skóry wpływ mają składniki kosmetyków czy też leki. Podstawą leczenia jest wytypowanie czynnika działającego niekorzystnie na skórę, a następnie jego eliminacja. 

Pielęgnacja skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień

Skóra alergików, wrażliwa, skłonna do podrażnień wymaga specjalnej troski i delikatnego traktowania. Oznacza to, iż ze szczególną ostrożnością należy wybierać kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Warto pamiętać, że również ich składniki mogą powodować powstawanie nieestetycznych i uciążliwych zmian, np. w postaci wysypek różnego rodzaju. Należy unikać preparatów na bazie alkoholu, zawierających sztuczne barwniki, zapachy, czy nadmierne ilości konserwantów. Rozwiązaniem są kosmetyki naturalne.

Staranna selekcja jest zatem podstawą działania. Skupiając się na składnikach, które mogą wywierać pozytywny wpływ na skórę, warto zwrócić uwagę na niacynamid. Działanie niacyny opiera się na łagodzeniu podrażnień, ale również ochronie skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i poprawie jej wyglądu. Najważniejsze zalety substancji to:

  • wzmacnianie bariery hydrolipidowej skóry;
  • działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe;
  • regeneracja skóry;
  • ujednolicanie kolorytu;
  • łagodzenie podrażnień, świądu, zaczerwienienia;
  • poprawa wyglądu skóry.

Niacynamid to pochodna witaminy B3 – jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez każdy rodzaj cery, dlatego kosmetyki z niacyną można bez obaw włączyć do codziennych zabiegów domowych. Dostępne są preparaty do oczyszczania, tonizowania, nawilżania skóry.

Walka z alergią

Walka z alergią i jej objawami jak np. wysypka na skórze musi przebiegać pod kontrolą specjalisty. Często konieczne jest podanie leków przeciwhistaminowych łagodzących uciążliwe dolegliwości – to preparaty doustne, ale również miejscowe w postaci kremów, maści, płynów. Oczywiście istotne jest znalezienie przyczyny alergii, a następnie unikanie czynników wywołujących przykre objawy. Eliminacja alergenów bywa niekiedy wyjątkowo trudna, całkowite pozbycie się alergenów nastręcza trudności. 

Choć kosmetyki nie służą do leczenia objawów, pomagają je łagodzić i chronią skórę przed wpływem wielu czynników zewnętrznych. Pielęgnacji nie należy zaniedbywać nawet w sytuacji, gdy objawy zdają się ustępować, a stan cery ulega poprawie. Skóra skłonna do podrażnień wymaga ciągłej uwagi i troski. Każdego dnia należy oczyszczać skórę rano i wieczorem, usuwając martwy naskórek, nadmiar sebum, zgromadzone zanieczyszczenia oraz resztki makijażu i kurz. Kolejnym krokiem jest przywrócenie skórze właściwego pH – w tym celu zaleca się sięgnąć po delikatne toniki – oraz nawilżenie. Niezbędnym kosmetykiem są kremy z filtrem UV przeznaczone do codziennego stosowania.

Wysypki, krosty, wyprysk, zmiany skórne – niezależnie od tego, jak nazwiemy problem, warto skonsultować go z lekarzem. Zaproponowane leczenie zawsze należy uzupełnić właściwą pielęgnacją skóry. Pomocna może być także modyfikacja nawyków żywnościowych, ponieważ dostarczane organizmowi składniki pokarmowe wpływają na wygląd skóry.Podobne tematy