Przyczyny wzrostu męskich piersi

Istnieje kilka przyczyn wzrostu męskich piersi. Należą do nich niski poziom testosteronu, zaburzenia endokrynologiczne i sterydy anaboliczne. Inne przyczyny to zmiany hormonalne spowodowane dojrzewaniem. Dowiedz się więcej o tych przyczynach. Poniżej przedstawiono kilka powszechnych przyczyn. Mogą one być czynnikiem przyczyniającym się do Twojego problemu.

Niski poziom testosteronu

Niski poziom testosteronu może prowadzić do ginekomastii, czyli rozrostu męskich piersi – część ta jest wynikiem pracy redaktora portalu sportowewyzwanie.pl. Testosteron jest naturalnie produkowany przez organizm i odgrywa istotną rolę w męskich cechach fizycznych, nastroju i popędzie płciowym. Jeśli masz niski poziom testosteronu, może chcesz zobaczyć lekarza na leczenie. Niektóre zabiegi dla ginekomastii obejmują operację. Niski poziom testosteronu może być również efektem ubocznym leczenia nowotworów, takich jak promieniowanie i chemioterapia.

Innym skutkiem ubocznym niskiego testosteronu jest zmniejszona masa mięśniowa. Jednak masa mięśniowa nie oznacza, że funkcja mięśni jest naruszona. Niski testosteron wpływa również na objętość kości, co zwiększa ryzyko złamań. Ponadto, niski poziom testosteronu może prowadzić do obniżenia poziomu energii i zmniejszenia zainteresowania działalnością. Te skutki uboczne mogą wpłynąć zarówno na Twoje życie osobiste, jak i zawodowe. Ale dobrą wiadomością jest to, że problem można szybko odwrócić, gdy poziomy wrócą do normy.

Zwiększenie poziomu testosteronu może pomóc poprawić Twoje życie seksualne i masę mięśniową, a także poprawić Twój nastrój i energię. Ale może również powodować tymczasowy wzrost piersi. Efekt ten nie jest zauważalny dla innych i zazwyczaj znika po kilku tygodniach. Jeśli rozważasz przyjmowanie suplementów testosteronu, pamiętaj, aby dokładnie przeczytać skutki uboczne i korzyści.

Objawy niskiego testosteronu obejmują spadek libido, zaburzenia erekcji i problemy ze snem. Jeśli doświadczasz tych objawów, lekarz może przepisać terapię testosteronową, która pomoże zwiększyć poziom testosteronu. Należy jednak pamiętać, że leczenie niskiego testosteronu może również prowadzić do skutków ubocznych, takich jak depresja lub lęk.

Zabiegi na niski poziom testosteronu są coraz bardziej popularne i dostępne. Mogą one jednak być szkodliwe, dlatego ważne jest, aby poznać potencjalne skutki uboczne. Oprócz potencjalnego ryzyka skutków ubocznych, testosteronowa terapia zastępcza może być szkodliwa, jeśli jest stosowana niewłaściwie. Twój lekarz będzie monitorował ciśnienie krwi, poziom lipidów i PSA, aby upewnić się, że stosujesz terapię odpowiednią do Twoich potrzeb.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną to substancje chemiczne, które naśladują naturalne hormony i mogą wpływać na procesy reprodukcyjne i rozwojowe. Badania wykazały, że narażenie na działanie substancji zaburzających gospodarkę hormonalną może powodować problemy z układem rozrodczym, takie jak wczesne dojrzewanie i niepłodność. Niektóre z nich zostały nawet powiązane z ADHD, chorobami układu krążenia i przedwczesnym dojrzewaniem.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną to wszechobecne substancje chemiczne, które zakłócają szlaki sygnalizacji hormonalnej. Są one również związane z różnymi chorobami, w tym z otyłością i cukrzycą. Zaburzają również pracę genów i zmieniają ich funkcję. Wiadomo, że zmieniają metylację DNA i modyfikacje histonów. Mogą również powodować raka piersi lub jajnika.

Naukowy termin “endocrine disruptors” pojawił się już w 1995 roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę substancji chemicznych, o których wiadomo, że powodują zaburzenia funkcji reprodukcyjnych. Te substancje chemiczne wpływają na poziom hormonów i wpływają na ich wydzielanie w organizmie. Te substancje chemiczne zaburzają te hormony, które wywołują rozwój piersi.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną zakłócają również zdolność układu endokrynnego do regulowania metabolizmu energetycznego. Mogą również zaburzać strukturę tkanki tłuszczowej. Substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną są również znane jako “obesogeny” i mogą zwiększać masę ciała. Większość z nas jest narażona na działanie substancji zaburzających gospodarkę hormonalną w naszym codziennym życiu. Niektóre z tych substancji chemicznych znajdują się w produktach gospodarstwa domowego, środkach zmniejszających palność i produktach do pielęgnacji ciała. Badania epidemiologiczne wykazały, że te substancje chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną są również związane z rozwojem zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. W Stanach Zjednoczonych około 12% dzieci ma zaburzenia neurorozwojowe, takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, niepełnosprawność intelektualna i zaburzenia ze spektrum autyzmu. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na ryzyko rozwoju tych zaburzeń, ale niektóre dowody sugerują, że odpowiedzialne są za to chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną.

Sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne to klasa syntetycznych leków, które naśladują działanie testosteronu, głównego hormonu płciowego u mężczyzn. Leki te poprawiają wyniki sportowe i zwiększają nastrój danej osoby. Zwiększają też siłę mięśni, ale są też skutki uboczne. Użytkownicy sterydów anabolicznych często doświadczają gwałtownych wzrostów tkanki mięśniowej. Oprócz miękkich, rozdętych mięśni, użytkownicy stoją również przed wysokim ryzykiem uszkodzenia wątroby i wahań nastroju. Z tych powodów ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek stosowania sterydów.

Sterydy anaboliczne mogą zwiększyć ryzyko rozwoju męskiej tkanki piersiowej. Chociaż nie każdy będzie rozwijać ginekomastii, kulturystów są często zaniepokojeni tym efektem ubocznym. Sterydy anaboliczne mogą również zwiększyć stosunek androgenów do estrogenów w krwiobiegu, powodując zwiększenie rozmiaru piersi i zaburzenie równowagi hormonalnej.

Sterydy anaboliczne mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu tkanki piersi u mężczyzn, co może być wynikiem braku testosteronu w organizmie. Efektem jest klatka piersiowa, która wygląda zbyt kobieco jak na mężczyznę. Jednak ten problem rzadko rozwiązuje się sam. W niektórych przypadkach problem ten można leczyć chirurgicznie.

Wzrost męskich piersi może również wynikać z nielegalnych kuracji testosteronem. Podczas gdy większość z tych sterydów nie przekształca się w estrogen, mogą one powodować wzrost tkanki piersi u mężczyzn. Jest to znane jako pseudoginekomastia. Stan ten może być również objawem męskiej niepłodności.

Ginekomastia to problem, który dotyczy 30 procent mężczyzn. Należy jednak wiedzieć, że powiększenie męskich piersi nie jest spowodowane nadmierną ilością tłuszczu lub wahaniami wagi. Zamiast tego wynika z braku równowagi hormonalnej w organizmie. Podczas dojrzewania, hormony zwiększają ilość estrogenów w organizmie. Kiedy hormony stają się zbyt wysokie, tkanki piersi zaczynają rosnąć i rozwijać się.

Zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania

Wzrost piersi u mężczyzn to naturalny proces związany z okresem dojrzewania. Istnieją dwa główne hormony, które przyczyniają się do tego procesu. Pierwszym z nich jest testosteron, który daje początek męskim cechom. Drugi hormon, dihydrotestosteron, jest silniejszą formą testosteronu, która jest produkowana w większych ilościach w okresie dojrzewania. Dihydrotestosteron jest odpowiedzialny za inicjację dojrzewania u mężczyzn i może również przyczyniać się do rozwoju kobiecych piersi.

Ginekomastia jest częstym schorzeniem, które pojawia się w okresie dojrzewania, ale może się również rozwinąć u noworodków i starszych mężczyzn. Na szczęście schorzenie to jest zazwyczaj łagodne. Jest spowodowana brakiem równowagi w męskich i żeńskich hormonach. W rzadkich przypadkach może być spowodowana przez guz, chorobę wątroby lub nerek, albo nadczynność tarczycy.

W trakcie embriogenezy istnieje pewien dymorfizm płciowy między płciami. Jednak mężczyźni mają przewody wyprowadzające, które cofają się pod wpływem testosteronu. W związku z tym męskie piersi rozwijają się jako “wyspy” komórek nabłonkowych w obrębie tkanek podskórnych. Mimo to nie ma jednoznacznych dowodów na to, że rozwój męskich piersi różni się od rozwoju kobiecego. Może to wynikać z faktu, że rozwój piersi u mężczyzn i kobiet jest podobny przed okresem dojrzewania.

Podczas dojrzewania gwałtownie wzrasta poziom hormonów wzrostu. Powoduje to szybki przyrost wzrostu. Jeśli jednak tempo wzrostu jest wolne, może to świadczyć o niedoborze hormonów. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety produkują estradiol. Poziom estradiolu u kobiet wzrasta wcześniej niż u mężczyzn i pozostaje wyższy po okresie dojrzewania. Okres dojrzewania charakteryzuje się również rozwojem pączków kobiecych piersi. Gdy piersi te są już w pełni rozwinięte, dwa lata później pojawia się miesiączka. Ponadto u kobiet występuje stan znany jako zespół napięcia przedmiesiączkowego, który może być oznaką zbliżającego się dojrzewania.

Inne stany chorobowe również mogą przyczynić się do wzrostu męskich piersi. Problemy z tarczycą, choroby wątroby i rak prostaty mogą być przyczyną ginekomastii. Jeśli ginekomastia jest problemem, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę.

Inwazyjny rak zrazikowy

Inwazyjny rak zrazikowy, czyli IDC, rozpoczyna się w gruczołach mlecznych piersi i może rozprzestrzeniać się na pobliskie tkanki. Ten typ raka jest bardzo rzadki u mężczyzn, ale może wystąpić. Jego objawy mogą obejmować swędzenie, pieczenie, krwawienie i sączenie.

Inwazyjny rak zrazikowy jest rzadki u mężczyzn, stanowi zaledwie 1%-2% wszystkich nowotworów piersi u mężczyzn. W literaturze opisano tylko kilka przypadków tego typu nowotworu, a jego patofizjologia jest niejasna. W niniejszym opracowaniu zwrócono uwagę na badania obrazowe, które są niezbędne w diagnostyce tego typu nowotworu.

Inny typ raka znany jest jako rak zrazikowy in situ, czyli LCIS. Wygląda on jak guz w kształcie zrazika, ale nie rozprzestrzenił się jeszcze przez ściany zrazika. Może ostatecznie rozwinąć się w inwazyjnego raka zrazikowego, jeśli nie jest leczony. Na szczęście ten typ raka jest rzadki u mężczyzn.

Chociaż męskie piersi są rzadkie, rak piersi występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. U mężczyzn jest mniej zrazików i mniej przewodów niż u kobiet. Ponadto rak piersi u mężczyzn może wystąpić w wyniku choroby Pageta sutka lub z powodu innych schorzeń. Jeśli masz objawy, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia, aby upewnić się, że nie jest to nowotwór.

Zapalny rak piersi u mężczyzn jest rzadkim typem. Wpływa on na naczynia chłonne w skórze piersi i jest łatwo błędnie zdiagnozowany jako infekcja piersi. Jest on również znany jako choroba Pageta i często wiąże się z guzkiem, który puchnie i jest ciepły w dotyku.

Podobne tematy