Przyczyny wzrostu piersi u mężczyzn

Ginekomastia jest spowodowana brakiem równowagi między hormonami męskimi i żeńskimi. Może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku. Niektóre z czynników, które ją wywołują to otyłość i niektóre leki. Poniżej przedstawiono kilka częstych przyczyn. Powinieneś zastosować odpowiednią dietę i ćwiczenia, aby zapobiec problemowi. Dieta o wysokiej zawartości cukru może również powodować wzrost piersi. Jednak niektórzy mężczyźni mogą mieć wrodzoną skłonność do rozwoju piersi – część ta została przygotowana przez zespół serwisu ithelpyou.pl.

Ginekomastia jest spowodowana brakiem równowagi między hormonami męskimi i żeńskimi

Ginekomastia to wzrost tkanki piersi u mężczyzn spowodowany brakiem równowagi hormonalnej między hormonami męskimi i żeńskimi. Może dotyczyć jednej lub obu piersi, lub być ograniczona do tłuszczu w piersi. Jest stosunkowo powszechny i może wystąpić u młodszych mężczyzn, w okresie dojrzewania, lub w późniejszym okresie życia, gdy poziom testosteronu spada, a poziom estrogenów wzrasta.

Mężczyźni rodzą się ze zwiększoną ilością estrogenów, co powoduje powiększenie piersi. Oprócz zaburzeń równowagi hormonalnej, hormony pochodzące od matki mogą powodować ginekomastię u noworodków. U młodych mężczyzn problem ten zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu sześciu do 24 miesięcy po okresie dojrzewania. Jeśli jednak utrzymuje się, może wymagać pomocy medycznej.

Oprócz ginekomastii może wystąpić rak piersi u mężczyzn, choć stan ten jest znacznie rzadszy. Tylko około 1% mężczyzn choruje na ten nowotwór. Objawy męskiego raka piersi to twardość piersi i ból, wgłębienie w skórze, wydzielina z sutka oraz powiększone węzły chłonne pod pachami. Główną przyczyną ginekomastii jest zaburzenie równowagi męskich hormonów i estrogenów.

Inne przyczyny ginekomastii to nadczynność tarczycy, ciąża i nadczynność tarczycy. W niektórych przypadkach zaburzenie to może być leczone poprzez zajęcie się podstawową przyczyną. Inne warunki mogą również zwiększyć poziom estrogenów i spowodować ginekomastię. Jednak właściwa diagnoza i leczenie są niezbędne, aby uniknąć powikłań.

Chociaż nie są znane sposoby zapobiegania ginekomastii, stan ten można leczyć. Istnieją pewne leki i stany chorobowe, które mogą powodować ginekomastię. Niektóre rodzaje sterydów anabolicznych, jak również blokery kanału wapniowego, mogą powodować ginekomastię. Na szczęście, rzadko jest to poważny stan i może być leczony bez operacji.

Może wystąpić w każdym wieku

Ginekomastia to stan, w którym tkanka piersi u mężczyzn powiększa się ponad normę. W dotyku przypomina twardą, gumową masę pod sutkiem i rozciąga się na całą klatkę piersiową. Może dotyczyć obu stron ciała lub tylko jednej. Dotknięte miejsce może być wrażliwe na dotyk. Jeśli podejrzewasz u siebie ginekomastię, powinieneś zgłosić się do lekarza.

W młodym wieku chłopcy osiągają dojrzałość płciową. Niektórzy z nich zauważają powiększenie tkanek klatki piersiowej. Podczas gdy niewielki wzrost jest normalny, tkanki piersi mogą rosnąć w sposób niekontrolowany w wieku średnim lub starszym. Stan ten znany jest jako ginekomastia i może dotyczyć każdego wieku. Zwykle jest spowodowany brakiem równowagi w hormonach, ale może wystąpić w każdym momencie życia mężczyzny.

Najczęstszą przyczyną wzrostu męskich piersi jest okres dojrzewania. Około 65 procent chłopców w wieku 13-14 lat doświadcza wzrostu piersi. Chociaż zwykle ustępuje on pod koniec okresu dojrzewania, zaburzenia równowagi hormonalnej i skutki uboczne leków mogą również prowadzić do wzrostu piersi. Alkohol i marihuana również mogą powodować ginekomastię, dlatego mężczyźni spożywający te substancje powinni skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najbardziej odpowiedniego leczenia.

Podczas gdy wzrost męskich piersi może być normalną częścią dojrzewania, niektóre przypadki nie są. Główną przyczyną wzrostu męskich piersi jest hormon estrogen. Gdy jest on nadmiernie produkowany, estrogen może powodować wzrost tkanki piersi. W rezultacie mężczyzna może mieć obie piersi lub żadnej. Hormony wahają się i powodują nadmierny wzrost tkanki piersi. Na szczęście większość przypadków ustępuje z wiekiem.

Może być spowodowany otyłością

Jeśli jesteś mężczyzną cierpiącym na rozrost męskich piersi, być może zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby to kontrolować. W niektórych przypadkach utrata wagi może nie zadziałać. Ale są sposoby, aby zapobiec i zmniejszyć tłuszcz w klatce piersiowej. Ważne jest, aby zrozumieć, że mężczyźni z nadwagą często mają więcej estrogenów w organizmie niż przeciętnie. Chociaż sama otyłość nie powoduje ginekomastii, może ją powodować. Kiedy masz nadwagę, hormony takie jak estrogen gromadzą się i powodują obrzęk tkanki piersi.

Pandemia COVID-19 i zwiększone rozpowszechnienie otyłości zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Oprócz zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, otyłość powoduje wytwarzanie różnych hormonów w komórkach tłuszczowych. Niektóre z tych hormonów stymulują wzrost komórek. Ponadto, wysoki poziom leptyny, hormonu produkowanego przez komórki tłuszczowe, może zwiększać wzrost nieprawidłowych komórek. Inny hormon, adiponektyna, występuje w mniejszej obfitości u osób otyłych niż u zdrowych i może mieć działanie antyproliferacyjne.

Może być spowodowany przez leki

Być może zastanawiasz się, jak leki mogą powodować wzrost męskich piersi. Faktem jest, że istnieje kilka leków, które mogą powodować powiększenie męskich piersi. Niektóre z najczęstszych leków, które mogą powodować ten stan to estrogen i niektóre leki obniżające poziom cholesterolu. Inne leki, które mogą powodować wzrost męskich piersi to marihuana, heroina i amfetamina. Możesz szukać leczenia u lekarza, aby pomóc swojemu synowi przestać mieć męskie piersi.

Niektóre z tych leków mogą powodować ginekomastię, stan, w którym tkanka piersi u mężczyzn rośnie nieproporcjonalnie do rozmiaru ich ciała. Problem ten nazywany jest ginekomastią i dotyczy od 50% do 65% chłopców na świecie. Stan ten jest spowodowany brakiem równowagi hormonalnej między testosteronem a estrogenem, który występuje naturalnie zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Rzadko zdarza się, że u nastoletnich chłopców tkanka piersiowa rozwija się w okresie dojrzewania, ale niektóre leki mogą powodować wzrost męskich piersi.

Oprócz leków dostępnych bez recepty, pewne leki mogą również powodować ginekomastię. Niektóre z tych leków to omeprazol, rodzaj inhibitora pompy protonowej, oraz niektóre leki przeciwpsychotyczne. Jeśli przyjmujesz leki na raka prostaty, warto porozmawiać z lekarzem o ginekomastii. Wiele leków może powodować ginekomastię, dlatego warto skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy istnieje potencjalna przyczyna tego stanu.

Ginekomastia to stan, w którym u mężczyzn rozwija się powiększona tkanka piersi. Może wystąpić w każdym wieku i zazwyczaj jest spowodowana brakiem równowagi hormonalnej. W ciężkich przypadkach może dotyczyć obu piersi lub tylko jednej. Może to być bolesne, niewygodne i wstydliwe, a najlepiej szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe. Istnieją również zabiegi na ginekomastię, które mogą pomóc złagodzić Twój problem.

Może być spowodowana przez sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne są powszechnie stosowane przez kulturystów. Wpływ sterydów anabolicznych na piersi może być trwały. Zaburzenia równowagi hormonalnej wywołane przez te sterydy powodują, że zwiększają one ilość tkanki gruczołowej w piersi. Przy regularnym przyjmowaniu hormony te przyczyniają się również do rozwoju męsko wyglądającej klatki piersiowej. Jednak nie u wszystkich mężczyzn stosujących te leki rozwija się ten problem. W niektórych przypadkach efekty są tymczasowe.

Chociaż ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu ginekomastii, leczenie to nie jest skuteczne, gdy problem wynika z rozrostu tkanki gruczołowej. Ze względu na fakt, że sterydy anaboliczne zwiększają produkcję tkanki gruczołowej, zmniejszenie ich ilości nie jest możliwe przy pomocy ćwiczeń i diety. Jedynym trwałym sposobem leczenia rozrostu męskich piersi spowodowanego przez sterydy jest operacja. Na szczęście większość przypadków ginekomastii spowodowanej przez sterydy jest łagodna i zawiera jedynie tkankę gruczołową piersi.

Pozytywne skutki uboczne sterydów anabolicznych obejmują wzrost siły i bardziej umięśnione ciało. Sterydy anaboliczne poprawiają również nastrój i zwiększają pewność siebie. Sterydy anaboliczne to syntetyczne hormony, które naśladują działanie testosteronu w organizmie. Mogą one zwiększyć tkankę mięśniową i siłę, ale mogą również powodować retencję płynów. Zatrzymanie płynów powoduje miękki, nadęty wygląd, który może nie być pożądany. Niektórzy ludzie stosują również leki uzupełniające, aby zwiększyć szybkość ich fizycznej transformacji i przeciwdziałać negatywnym skutkom sterydów.

Chociaż wzrost męskich piersi może być spowodowany stosowaniem sterydów anabolicznych, większość mężczyzn nie rozumie konsekwencji przyjmowania sterydów anabolicznych. W niektórych przypadkach ginekomastia może ustąpić po okresie zaprzestania stosowania. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się, konieczne może być leczenie chirurgiczne. I pamiętaj, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza przed podjęciem jakichkolwiek sterydów.

Podobne tematy