E-recepta na antykoncepcję – wygodny sposób bez wychodzenia z domu

Antykoncepcja hormonalna to terapia, podczas której niezwykle istotna jest systematyczność stosowania. E-recepta na antykoncepcję to wygodny sposób, dzięki któremu unikniesz konsekwencji wynikających z przerwania terapii. Receptę online możesz zdobyć w kilkanaście minut! Dowiedz się jak zamówić receptę na antykoncepcję bez wychodzenia z domu, jak długo jest ważna i na jaki czas stosowania możesz ją otrzymać!

Żyjemy w czasach, w których codziennie zmagamy się z wielością zadań i obowiązków, zatem nic dziwnego, że zdarzy ci się nie skorelować odpowiednio terminu kolejnej wizyty u ginekologa z datą zażycia ostatniej pigułki antykoncepcyjnej. Od wybuchu pandemii, kiedy tradycyjne metody korzystania z usług służby zdrowia graniczyły z cudem, telekonsultacje i recepty online zyskały na popularności, często okazując się jedyną możliwością uzyskania porady lekarskiej i recepty na ważne dla zdrowia i życia leki – ten cytat pochodzi bezpośrednio z serwisu zabiegi-estetyczne.com.pl.

Rodzaje antykoncepcji na receptę

Metody takie jak pilnowanie kalendarzyka menstruacyjnego niosą za sobą najwyższe ryzyko nieskuteczności. Najwygodniejsze i najbardziej skuteczne metody antykoncepcji to te, które są stosowane przez kobiety. Zaliczamy do nich antykoncepcję hormonalną i niehormonalną (miedziana wkładka domaciczna). Najpopularniejsza jest antykoncepcja hormonalna, co wynika ze stosunkowo niskich kosztów i wysokiej skuteczności.

Doustna antykoncepcja hormonalna

Doustna antykoncepcja hormonalna to popularne „pigułki antykoncepcyjne”. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele różnych preparatów pod rozmaitymi nazwami handlowymi. Najczęściej dzielimy je na dwie grupy: tabletki dwuskładnikowe, zawierające estrogeny i progesteron oraz jednoskładnikowe, tylko z progesteronem.

Jeden blister zawiera 21 tabletek mających w składzie syntetyczne hormony lub 24 tabletki z substancją czynną i 4 tabletki placebo. W pierwszym przypadku po upływie 3 tygodni należy przerwać  kurację na 7 dni, w ciągu których powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. W drugim zaś krwawienie powinno wystąpić podczas stosowania tabletek placebo, a kolejne opakowanie rozpoczynamy po zażyciu ostatniej tabletki z blistra.

 W trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej bardzo istotna jest systematyczność i stałe pory przyjmowania kolejnej pigułki. Pominięcie nawet 1 tabletki może obniżyć skuteczność kuracji i zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę.

Plastry antykoncepcyjne

Transdermalne systemy antykoncepcyjne nazywane są zwyczajowo plastrami antykoncepcyjnymi. Ich mechanizm działania jest dokładnie taki sam jak w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej, różnią się jedynie drogą podania.

Hormony zawarte w plastrach działają transdermalnie, czyli przenikają przez skórę. Farmakokinetyka plastrów pozwala na pominięcie udziału wątroby w procesie metabolizowania hormonów, zatem jest to odpowiednie rozwiązanie dla kobiet, które zmagają się z chorobami tego narządu, np. niewydolnością wątroby.

Pojedyncze opakowanie zawiera zwykle 3 plastry. Hormony uwalniają się przez 7 dni, więc po ich upływie należy wymienić plaster na nowy. Opakowanie wystarcza na 21 dni kuracji.

W tym przypadku regularność jest tak samo ważna, jak podczas doustnej antykoncepcji hormonalnej i w równym stopniu wpływa na skuteczność terapii.

Terapeutyczny system dopochwowy

Terapeutyczny system dopochwowy to tzw. krążki lub ringi. Tutaj również mamy do czynienia z działaniem hormonów, które powoli uwalniają się po aplikacji dopochwowej i przenikają przez błony śluzowe.

„Krążek” uwalnia hormony przez 3 tygodnie. Po upływie 21 dni należy usunąć system i zachować 7 dni odstępu przed kolejną aplikacją. W ciągu tej przerwy powinno wystąpić krwawienie.

Podobnie jak w poprzednich metodach antykoncepcji, tu również bardzo ważna jest systematyczność i stałe pory przyjmowania kolejnych dawek hormonów zawartych w systemie dopochwowym.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna to tzw. pigułka dzień po. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje tabletek: z lewonorgestrelem (nazwa handlowa Escapelle) oraz z octanem uliprystalu (nazwa handlowa EllaOne). W Polsce istniała luka czasowa, podczas której można było kupić te tabletki bez recepty, natomiast od kilku lat wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Tabletki Escapelle szybko zamówisz online.

Antykoncepcję awaryjną można stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy inne metody antykoncepcji okazały się nieskuteczne lub doszło do ryzykownego stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

W przypadku tabletki zawierającej lewonorgestrel należy przyjąć ją do 72 godzin od stosunku, pamiętając, że każda godzina zwłoki obniża jej działanie. Octan uliprystalu działa do 5 dni od stosunku, ale w tym przypadku również działanie obniża się wraz z upływem każdego dnia przed zażyciem tabletki po ryzykownym stosunku płciowym.

E-recepta na antykoncepcję – jak zamówić receptę?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, telemedycyna tylko zyskuje na popularności. Skutkiem tego jest powstawanie coraz to nowych portali internetowych, które pełnią usługi e-przychodni lekarskich.

Aby uzyskać receptę na antykoncepcję, wystarczy, że zalogujesz się na takiej stronie i wypełnisz kwestionariusz zdrowia, w którym musisz również wskazać postać, formę i nazwę leku, który zwykłaś przyjmować.

Lekarz, po przeanalizowaniu wypełnionego przez Ciebie formularza, podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty na antykoncepcję, również awaryjną. W informacji zwrotnej otrzymasz 4-cyfrowy kod do recepty. Do jej realizacji potrzebny będzie już tylko PESEL. 

Pamiętaj, by nie podejmować decyzji o formie i rodzaju antykoncepcji samodzielnie. Taką decyzję podejmuje lekarz. Zamawiając e-receptę na antykoncepcję, należy wskazać ten preparat, który wcześniej był już stosowany.

Ile jest ważna recepta na antykoncepcję?

Recepty elektroniczne mogą być wystawione na 360 dni kuracji, niemniej recepty wystawione podczas e-wizyty zwykle są ważne przez 30 dni od daty wystawienia.

Za pomocą kilku kliknięć można złożyć zamówienie na e-receptę na antykoncepcję i zapobiec konsekwencjom wynikającym z przerwania kuracji. W przypadku pigułek antykoncepcyjnych i systemów dopochwowych istnieje możliwość zamówienia opakowania, które wystarcza na 3 miesiące kuracji, ale tylko wtedy, gdy takie opakowania są zarejestrowane.

Podsumowanie

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, kluczowym aspektem wpływającym na jej skuteczność jest regularność przyjmowania. Należy pamiętać o tym, jak ważne jest przyjmowanie kolejnych dawek hormonów o stałej porze, bez względu na ich postać i drogę podania. 

Jeśli z jakichś powodów nie jesteś w stanie umówić się na wizytę do lekarza, pamiętaj o tym, że zawsze istnieje rozwiązanie tego problemu. Nie wychodząc z domu i poświęcając nie więcej niż 5 minut, otrzymasz e-receptę na antykoncepcję, którą możesz zrealizować w każdej aptece w Polsce, bez względu na miejsce zamieszkania. 



Podobne tematy