Redukcja piersi – czas powrotu do zdrowia i ból pooperacyjny

Pielęgniarka chirurgiczna zapozna się z Twoją historią medyczną i założy linię dożylną w Twoim ramieniu, aby podawać leki i płyny podczas zabiegu. Chirurg omówi z Panią plan operacji i ewentualne ryzyko, jak również możliwe skutki uboczne. Otrzyma Pani formularz zgody i zostanie Pani poproszona o jego podpisanie przed rozpoczęciem zabiegu.

Ból związany z operacją zmniejszenia piersi

Ból pooperacyjny po operacji zmniejszenia piersi jest normalną częścią procesu rekonwalescencji. Pacjentka otrzyma leki przeciwbólowe i ewentualnie antybiotyki, które pomogą w uśmierzeniu bólu. Po pierwszych kilku dniach ból powinien zacząć ustępować. Pacjentka nie powinna jednak wykonywać forsownej aktywności fizycznej aż do następnego dnia po zabiegu.

W zależności od rodzaju operacji, pacjent może spodziewać się pewnej bolesności i zmęczenia przez kilka tygodni. Czas rekonwalescencji zależy od ilości usuniętej tkanki piersi i wielkości blizny. Okres rekonwalescencji może trwać od sześciu do ośmiu tygodni. Po operacji zmniejszenia piersi pacjentki powinny unikać forsownej aktywności i podnoszenia ciężarów przez co najmniej tydzień.

Chociaż proces rekonwalescencji może wiązać się z pewnym bólem i zasinieniem, większość kobiet doświadczy bardzo minimalnego bólu. W większości przypadków siniaki i obrzęk ustępują w ciągu kilku tygodni. W niektórych przypadkach pacjentkom mogą zostać przepisane narkotyczne leki przeciwbólowe w celu złagodzenia bólu. Leki te powinny być przyjmowane z jedzeniem i dużą ilością wody. Ponadto, obszar chirurgiczny nie powinien być narażony na działanie lodu lub ciepła.

W pierwszych dniach po operacji zmniejszenia piersi, kobiety są zobowiązane do noszenia specjalnych bandaży w celu ochrony piersi. Czasami wymaga się od nich także noszenia biustonoszy chirurgicznych. W zależności od wykonanego zabiegu może być założony dren pooperacyjny, aby zapobiec gromadzeniu się płynu. Dreny zostaną usunięte następnego dnia, a blizny z czasem zbledną.

Ból pooperacyjny może być również związany z plecami. Jeśli u pacjenta nie występują inne schorzenia, ból pleców może ustąpić całkowicie. Jeśli ból utrzymuje się, leczenie niechirurgiczne obejmuje fizykoterapię w celu wzmocnienia mięśni lub leki na receptę. Inne niechirurgiczne techniki obejmują stosowanie biustonoszy podtrzymujących, aby zminimalizować ruch i dezodorantów, aby kontrolować wilgoć. Innym sposobem na zmniejszenie rozmiaru piersi jest utrata wagi.

Ból pooperacyjny może się różnić, ale na ogół jest znacznie mniejszy niż myślą pacjentki. Większość pacjentów zgłasza, że ból to głównie uczucie napięcia. Ból trwa na ogół od trzech do pięciu dni. Jednak u niektórych pacjentów może trwać dłużej. Niektórzy mogą nawet być w stanie przejść na leki przeciwbólowe bez recepty po tym okresie.

Blizny po operacji zmniejszenia piersi

Blizny po operacji zmniejszenia piersi mogą być nieestetycznym i niepożądanym przypomnieniem o operacji. Dobra wiadomość jest taka, że większość blizn po operacji zmniejszenia piersi nie jest trwała. Naturalny proces gojenia w organizmie powoduje produkcję kolagenu, który pokrywa cięcia i zapobiega infekcjom. Z czasem blizny bledną i spłaszczają się.

Okres rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi trwa zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni. Większość obrzęków i siniaków zniknie do czasu powrotu do domu. W tym czasie będzie można powrócić do lekkich czynności, takich jak chodzenie. W pierwszym tygodniu po zabiegu zaleca się lekkie rozciąganie i chodzenie. Większość zasinień zniknie w ciągu kilku tygodni, a wszelkie pozostałe odrętwienia powinny ustąpić. Dostępne są również leki przeciwbólowe, które pomagają w łagodzeniu ewentualnego dyskomfortu.

Blizny powstałe po operacji zmniejszenia piersi mogą być trudne do ukrycia, a ich lokalizacja może być różna u poszczególnych pacjentek. Lekarz dokładnie zaplanuje miejsca nacięć, aby zminimalizować blizny. Niektórzy chirurdzy stosują nacięcie typu “lizak”, czyli przedłużone nacięcie wokół zewnętrznego obwodu otoczki i kontynuowane w dół w kierunku dolnego bieguna piersi. Blizny te nie powinny być zauważalne podczas noszenia stanika. Twój chirurg omówi, jak zminimalizować wygląd blizn po operacji i pomoże Ci w razie jakichkolwiek pytań.

Operacja zmniejszenia piersi to zabieg chirurgii plastycznej, który polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki z piersi. Celem tego zabiegu jest zmniejszenie piersi, uczynienie ich lżejszymi i jędrniejszymi. Powstałe w ten sposób piersi będą proporcjonalne do Twojego ciała. Ważne jest jednak, aby zrozumieć potencjalne ryzyko związane z tą procedurą. Blizny po operacji zmniejszenia piersi mogą wpłynąć na Twoją samoocenę i mogą być niechcianym przypomnieniem o przebytej operacji.

Blizny po redukcji piersi są normalną częścią procesu gojenia się po zabiegu zmniejszenia piersi. Wielkość i zakres blizn zależy jednak od rodzaju operacji zmniejszenia piersi oraz umiejętności i techniki chirurga. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zminimalizować wygląd tych blizn po operacji zmniejszenia piersi. Blizny te są zazwyczaj niewidoczne pod zwykłymi ubraniami, topami od bikini i biustonoszami. Ponadto, blizny są mniej widoczne, jeśli nacięcia są wykonane w dolnej części piersi.

Czas powrotu do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi

Czas powrotu do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi jest nieco inny niż w przypadku innych operacji. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu konieczny jest odpoczynek. W ciągu tygodnia lub dwóch można jednak powrócić do normalnej aktywności. Zaleca się jednak unikanie forsownej aktywności i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez kilka tygodni po operacji.

W zależności od ilości operacji zmniejszenia piersi, czas rekonwalescencji może wynosić od dwóch do sześciu tygodni. W ciągu pierwszego tygodnia pacjentki mogą odczuwać ból lub obrzęk. W tym czasie nie powinny one prowadzić samochodu, dopóki zapinanie pasów bezpieczeństwa nie przestanie być bolesne. Jeśli jednak pacjent jest aktywnym pracownikiem, może być konieczne opuszczenie do dwóch tygodni pracy.

Przez kilka tygodni po operacji może być konieczne noszenie biustonosza podtrzymującego. Będzie on chronił Twoje piersi podczas rekonwalescencji. Ważne jest również, aby kontynuować regularne wykonywanie badań mammograficznych. Twój chirurg udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących tego, co powinnaś robić przez kilka tygodni po zabiegu.

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi w znieczuleniu wynosi zwykle od jednego do dwóch tygodni. Długość czasu rekonwalescencji zależy od zakresu operacji i Twojego własnego naturalnego tempa gojenia. Niektóre pacjentki mogą chodzić już następnego dnia po operacji. Należy jednak pamiętać, aby przez pierwsze 24 godziny towarzyszyła Państwu zaufana osoba dorosła. Po tym czasie można wziąć prysznic i rozpocząć normalną rutynę.

Jeśli rozważasz operację zmniejszenia piersi, musisz podjąć pewne dodatkowe środki ostrożności w ramach przygotowań do zabiegu. Po pierwsze, powinnaś przestać przyjmować wszelkie leki rozrzedzające krew. Powinnaś również unikać alkoholu i wyrobów tytoniowych. Należy również zorganizować kogoś, kto odwiezie Panią do domu ze szpitala.

Podczas zabiegu zostanie Pani/Pan poddana/y znieczuleniu ogólnemu. Lekarz umieści w tchawicy rurkę do oddychania, która pomoże Państwu oddychać podczas zabiegu. Ponadto chirurg wykona kilka nacięć wokół otoczki, aby usunąć nadmiar tkanki. Następnie chirurg przesunie sutki do wyższej pozycji i zamknie je.

Konsultacja przedoperacyjna z dr M. Zakir Sabry

Dr Zakir Sabry jest certyfikowanym przez zarząd chirurgiem plastycznym w Nowym Jorku. Uzyskał tytuł lekarza w New York Medical College i ma ponad 20-letnie doświadczenie. Otrzymał liczne nagrody, w tym status Castle Connolly Top Doctor. Jest związany z kilkoma szpitalami w okolicy, w tym z Brookdale University Medical Center, a także jest aktywnym członkiem personelu chirurgicznego w Lenox Hill Hospital i Metropolitan Hospital. Pełni również funkcję asystenta profesora klinicznego w New York Medical College.

Pacjentki powinny rozważyć możliwość konieczności przeprowadzenia operacji rewizyjnej, jeśli istnieją podstawowe problemy zdrowotne, które uniemożliwiły prawidłowe funkcjonowanie implantów piersi. Na przykład, jeśli wykryto raka piersi, usunięcie implantów może ułatwić jego leczenie. W takich przypadkach pacjentki powinny porozmawiać z dr Sabry o swoich celach przed zabiegiem.

Pierwsza wizyta w gabinecie obejmuje kompleksowe badanie przez dr Sabry, w tym badanie piersi, brzucha i dolnej części ciała. Wykona on pomiary i zdjęcia, a także omówi ryzyko i korzyści wynikające z różnych procedur chirurgicznych. Następnie lekarz nakreśli plan chirurgiczny dostosowany do Twoich potrzeb.

Po zabiegu pacjenci powinni spodziewać się uczucia bólu i zmęczenia, ale ustąpi ono po około tygodniu. Następnie powinni zauważyć bardziej jędrny wygląd. Blizny nigdy nie znikną całkowicie, ale będą stopniowo blaknąć. Najlepszym sposobem na ich zminimalizowanie jest stosowanie odzieży kompresyjnej lub produktów do redukcji blizn. Lekarz udzieli pacjentom również szczegółowych instrukcji pooperacyjnych.

Dr Sabry oceni stan zdrowia pacjentki i określi rozmiar pożądanej piersi. Może on sprawić, że mniejsza pierś będzie wydawać się większa lub większa będzie wydawać się mniejsza. Po określeniu pożądanego wyniku, omówi procedurę z pacjentem, aby upewnić się, że wszystko idzie dobrze. Przed zabiegiem pacjentki powinny również rzucić palenie lub inne niezdrowe nawyki.

Podobne tematy