Redukcja piersi – czy możliwa jest redukcja tylko jednej piersi?

Chirurgiczne metody zmniejszania rozmiaru piersi są bardzo zróżnicowane, ale jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest onkoplastyczna redukcja piersi, czyli wycięcie dużej objętości piersi. Zabieg jest najbardziej odpowiedni dla kobiet, które cierpią z powodu objawów makromastii, takich jak bruzdowanie ramion, bóle szyi i pleców, wysypka pod piersią. Zabieg nie jest zalecany dla kobiet z małymi piersiami oraz tych, które palą papierosy.

Wzory nacięć stosowane w operacji zmniejszania piersi

Wzór nacięcia stosowany podczas operacji zmniejszania piersi zależy od ilości tkanki piersi do usunięcia i jakości skóry. W przypadku małych piersi najlepsze jest okrągłe nacięcie wokół otoczki, natomiast w przypadku większych piersi odpowiednie jest nacięcie w kształcie rakiety. Wiotkie lub bardzo duże piersi często wymagają nacięcia w kształcie kotwicy.

Schemat nacięcia w przypadku operacji zmniejszenia piersi różni się w zależności od chirurga. Technika Lejoura wykorzystuje technikę pedikiuru nadrzędnego. Pozwala ona chirurgom na zaoszczędzenie większej ilości skóry i zachowanie większej objętości w górnym biegunie piersi. Pozwala również chirurgom na wykonywanie małych i średnich resekcji – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu szlakgodki.eu.

Wzorzec Wise’a jest jednym z najczęściej stosowanych wzorców. Jego nacięcie jest wykonywane wokół otoczki i rozciąga się pionowo w górę i poziomo pod piersią. Wzorzec Wise’a jest najpopularniejszą metodą, ale powoduje najwięcej blizn. Jest to najpopularniejsza technika zmniejszania dużych piersi. Inne popularne techniki zmniejszania piersi to Anchor Incision, T-Incision i Inverted-T Pattern.

Operacja zmniejszenia piersi jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym i może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu chirurg kosmetyczny usunie nadmiar tkanki piersi i przesunie kompleks sutka i aureoli, zmieniając kształt pozostałej tkanki piersi i zamykając nacięcia szwami rozpuszczalnymi. Niektórzy chirurdzy zmniejszają również rozmiar otoczki, aby piersi wydawały się proporcjonalne.

Różne techniki operacji zmniejszania piersi ewoluowały w czasie, włączając różne schematy znakowania szypuły i skóry. Chociaż te metody chirurgiczne różnią się złożonością, wszystkie opierają się na kilku podstawowych zasadach. Dzięki zastosowaniu prostej strategii chirurgicznej sprawiają, że operacja zmniejszenia piersi jest znacznie prostsza. Takie podejście pomaga zminimalizować powikłania i jest idealne dla pacjentek, które pragną mieć mniejszy rozmiar piersi.

Skutki uboczne zabiegu

Operacja zmniejszenia piersi jest zabiegiem bezpiecznym, gdy wykonuje ją wykwalifikowany chirurg plastyczny. Jednak nie jest ona pozbawiona ryzyka. Powikłania mogą obejmować krwawienie, infekcje i reakcję na znieczulenie. U niektórych kobiet po zabiegu pojawiają się również małe owrzodzenia wokół sutków. Można je leczyć kremem z antybiotykiem. Pacjentki powinny postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby mieć pewność, że nie wystąpią żadne komplikacje.

Ból i dyskomfort są normalnymi skutkami ubocznymi operacji zmniejszenia piersi. Jest to spowodowane manipulacją tkanki podczas zabiegu. Jednakże leki przeciwbólowe i zatwierdzone przez lekarza środki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc zminimalizować ból. W okresie rekonwalescencji pacjentki mogą nosić biustonosz uciskowy, aby zmniejszyć obrzęk i podtrzymać tkanki.

Chirurg może również usunąć nadmiar skóry i tłuszczu z piersi. Może to powodować ból w szyi i ramionach. Może również utrudniać pacjentce sen lub udział w niektórych czynnościach. Na szczęście operacja zmniejszenia piersi może pomóc złagodzić te objawy. Chociaż blizny mogą być początkowo zauważalne, z czasem zanikają.

Ból po operacji zmniejszenia piersi może obejmować ból szyi, ramion i pleców. Jest to niezwykle częsty efekt uboczny. Chociaż tego typu zabieg nie jest ogólnie uznawany za zabieg kosmetyczny, w niektórych przypadkach jest uznawany za medycznie konieczny. Mammoplastyka redukcyjna może pomóc kobietom zmniejszyć ból pleców i szyi, ale nie powinna być wykonywana z powodów kosmetycznych.

Duże wiszące piersi mogą powodować ból pleców, szyi i problemy z oddychaniem. Na szczęście operacja zmniejszenia piersi może złagodzić te problemy, a także poprawić samoocenę i aktywność fizyczną kobiety. Ważne jest jednak, aby przed poddaniem się operacji skonsultować się z chirurgiem plastycznym z certyfikatem. Ponadto, kobiety powinny mieć realistyczne oczekiwania co do rezultatów.

Duża liczba badań potwierdza bezpieczeństwo i skuteczność operacji zmniejszania piersi. W największym kiedykolwiek opublikowanym badaniu dotyczącym zmniejszenia piersi Karamanos i wsp. (2015) stwierdzili, że u pacjentek z wyższym BMI częściej występowały powikłania rany pooperacyjnej.

Przedoperacyjna tomografia rezonansu magnetycznego przy operacji zmniejszenia piersi

Wykazano, że przedoperacyjna tomografia rezonansu magnetycznego przy operacji zmniejszenia piersi poprawia wyniki chirurgiczne, szczególnie u kobiet z rakiem piersi. W tym badaniu analizowano kobiety z rakiem piersi we wczesnym stadium, poddane operacji oszczędzającej pierś. Badacze stwierdzili, że kobiety, u których wykonano przedoperacyjne badanie MRI, miały niższy odsetek nawrotów pooperacyjnych, regionalnych lub miejscowych, oraz wyższe przeżycie wolne od choroby.

Chociaż przedoperacyjne badanie MRI nie gwarantuje pozytywnych wyników chirurgicznych, może znacząco poprawić dokładność planowania chirurgicznego i wyniki. MRI jest szczególnie przydatny u chorych z gęstymi piersiami, pozwala ocenić rozległość choroby i jej rozprzestrzenianie się. Ta technologia obrazowania dostarcza również dodatkowych informacji na temat zmiany, w tym jej funkcji.

Inną ważną korzyścią płynącą z badania MRI w przypadku operacji zmniejszenia piersi jest możliwość identyfikacji dodatkowych zmian nowotworowych, które mogą być obecne w piersi. Na przykład u kobiet z dziedzicznie wysokim ryzykiem raka piersi badanie MRI może wykryć dodatkową chorobę, taką jak inwazja ściany klatki piersiowej. W metaanalizie 19 badań MRI doprowadził do konwersji WLE do mastektomii lub bardziej rozległej operacji u 8,1% chorych. Ponadto MRI wiązał się z większą czułością w wykrywaniu guzów złośliwych w porównaniu z mammografią lub sonografią.

W badaniu 37 kobiet wymagało drugiej operacji zmniejszenia piersi po poddaniu się przedoperacyjnemu badaniu MRI, a 71 pacjentek miało drugą lub trzecią operację. Dwie kobiety wymagały trzech oddzielnych wycięć. Kolejne dwie miały ponowne wycięcie, ponieważ ich pierwsza resekcja nie powiodła się.

Przydatność przedoperacyjnego badania MRI w przypadku operacji zmniejszenia piersi zależy od indywidualnego doświadczenia i wiedzy lekarza. Jest to podstawowa zasada medycyny opartej na dowodach i nie jest to jedyny powód do wykonania skanu. Poszczególni chirurdzy mogą zdecydować się na połączenie MRI z innymi metodami obrazowania.

Badanie MRI może również zidentyfikować zmiany w tkankach pooperacyjnych. Wykryte zmiany obejmują uwypuklenie brzegu pooperacyjnego seroma, zniekształcenia architektoniczne, wciągnięcie skóry i pooperacyjne zbieranie się płynu. Zmiany te zwykle zanikają z czasem. Ponadto w badaniu MRI można wykryć zmiany związane z retrakcją brodawki sutkowej lub zbitym wzmocnieniem w chirurgii zachowawczej piersi.

Liposukcja w celu zmniejszenia piersi

Liposukcja w celu zmniejszenia piersi ma kilka zalet, w tym minimalny czas przestoju i minimalne widoczne blizny. Pacjentki mogą powrócić do regularnej aktywności w ciągu 3 do 4 dni. Pacjentki są w stanie uczestniczyć w aktywnościach fizycznych, takich jak sport i podnoszenie ciężarów po zabiegu. Ponadto, istnieje mniej powikłań w porównaniu z tradycyjną operacją zmniejszenia piersi.

Liposukcja w celu zmniejszenia piersi jest skuteczną techniką chirurgiczną, która wykorzystuje tłuszcz do zmniejszenia rozmiaru piersi. Metoda ta jest najlepsza dla kobiet, które chcą zmniejszyć rozmiar piersi bez ryzyka powstania dużych, widocznych blizn. Może ona odpowiadać za zmniejszenie o około jeden rozmiar miseczki, co może być wystarczające dla niektórych kobiet.

Do tego badania włączono 151 pacjentek, które poddały się liposukcji w celu zmniejszenia piersi za pomocą TLA. Każda pacjentka przeszła przedoperacyjne badanie mammograficzne oraz pooperacyjne badanie mammograficzne. Pacjentki zostały poinformowane o swoich oczekiwaniach, możliwych powikłaniach i alternatywach dla zmniejszenia piersi za pomocą liposukcji z użyciem TLA. Do zabiegu kwalifikowano pacjentki, które miały realistyczne oczekiwania i nie miały przeciwwskazań. Pacjentki z rodzinnym lub osobistym wywiadem w kierunku raka piersi były przyjmowane tylko po uzyskaniu zgody onkologa.

Zabieg jest bezbolesny i wymaga znieczulenia miejscowego. Pacjentki zwykle zauważają zmniejszenie rozmiaru piersi w ciągu kilku dni po zabiegu. Większość kobiet odczuwa niewielkie lub żadne zasinienia i odrętwienia po zabiegu. Może wystąpić niewielki obrzęk, ale okres rekonwalescencji jest krótki.

Zabieg usuwa również nadmiar tkanki tłuszczowej z okolic piersi, co oznacza mniejszą bliznę. Zabieg jest najbardziej skuteczny u starszych kobiet i może pomóc w redukcji nadmiaru objętości piersi. Liposukcja jest również skuteczną opcją w leczeniu ginekomastii, czyli tkanki tłuszczowej w piersiach mężczyzny wyznaczonej po urodzeniu. Jeśli rozważasz liposukcję w celu zmniejszenia piersi, porozmawiaj z chirurgiem kosmetycznym, aby omówić najlepsze opcje.

Liposukcja w celu zmniejszenia piersi to zabieg, który usuwa nadmiar tłuszczu w piersiach i daje mniejszy, bardziej symetrycznie proporcjonalny biust. W zabiegu wykorzystuje się znieczulenie miejscowe i mikrokaniulę. Rekonwalescencja jest szybka i bezbolesna, a blizny nie występują. Możesz wrócić do pracy w ciągu dwóch do czterech dni.

Podobne tematy