Zmniejszenie piersi a karmienie piersią

Jeśli planujesz karmić piersią, możesz się zastanawiać, czy operacja zmniejszenia piersi wpłynie na Twoją zdolność do tego. Karmienie piersią działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego, a jakiekolwiek uszkodzenie przewodów mlecznych lub brodawki sutkowej może utrudnić proces wytwarzania mleka. Dobra wiadomość jest taka, że chirurg upewni się, że kanały mleczne i sutek nie zostaną naruszone podczas zabiegu.

Możliwość karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi

To, czy kobieta może karmić piersią po operacji zmniejszenia piersi, zależy od wielu czynników. Niektóre zabiegi mogą wpływać na brodawkę sutkową lub przewody mleczne. Podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym kobieta powinna omówić możliwości karmienia piersią. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety po operacji zmniejszenia piersi będą mogły karmić piersią, o ile nerwy i przewody regulujące produkcję mleka nie zostaną naruszone.

Produkcja mleka w piersi zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju operacji i ilości tkanki gruczołowej, która zostanie usunięta. Niektóre kobiety będą miały pełny zapas mleka, podczas gdy inne będą musiały uzupełniać go preparatem. Jeśli kobieta jest w stanie karmić piersią pomimo zmniejszenia piersi, może to kontynuować w przyszłości.

Istnieją dwa powszechne rodzaje operacji zmniejszenia piersi, które mogą nie wpływać na zdolność kobiety do karmienia piersią. Obie techniki polegają na usunięciu części piersi i ponownym umieszczeniu brodawki sutkowej na kopcu tkanki. Technika ta może również uszkodzić przewody mleczne i nerwy, które zaopatrują gruczoły. Na szczęście operacja zmniejszenia piersi może być przeprowadzona bezpiecznie i komfortowo, jeśli zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności – część ta została skonstruowana przez redaktorów serwisu survivalzone.pl.

Po operacji zmniejszenia piersi nerwy w sutku mogą się ponownie połączyć, a przewody mleczne mogą się odrodzić. Oznacza to, że im dłuższy czas między operacją zmniejszenia piersi a karmieniem piersią, tym większe szanse na karmienie piersią. Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi jest możliwe, ale ważne jest, aby porozmawiać z chirurgiem o swoich zamiarach laktacyjnych. Dobry konsultant laktacyjny może pomóc Ci zoptymalizować produkcję mleka, a także zapewnić indywidualne wsparcie. Ponadto pomocna może okazać się internetowa społeczność kobiet o podobnych obawach.

Rozważając operację zmniejszenia piersi, ważne jest, aby omówić swoje zamiary i preferencje z chirurgiem plastycznym. Najczęstszą techniką chirurgiczną jest zmniejszenie piersi, które nie usuwa otoczki. Zachowanie otoczki chroni połączenie między brodawką a tkanką piersi, co zwiększa szanse na wyłączne karmienie piersią.

Postępowanie przeciwbólowe po operacji zmniejszenia piersi

Ból pooperacyjny jest nieuniknioną częścią procesu zdrowienia. Różni się on w zależności od osoby, ale większość ludzi doświadcza mniejszego bólu niż się spodziewali. Chociaż obszar ten jest obolały i może wystąpić w nim stan zapalny, to prawdopodobnie ustąpi on samoistnie w ciągu kilku dni. W celu złagodzenia dyskomfortu i obrzęku można podać leki przeciwbólowe, ale pacjentki powinny również przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących ilości i rodzaju leków, które muszą przyjmować.

Po operacji zmniejszenia piersi pacjentki mogą spodziewać się dyskomfortu w piersiach i zmęczenia przez kilka dni. Wzdłuż nacięć powstaną również blizny, które jednak z czasem zanikają. Przez pierwsze kilka tygodni kobiety powinny unikać forsownych aktywności i spać w pozycji pionowej. Leki przeciwbólowe powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami, dlatego ważne jest, aby trzymać się harmonogramu. Jeśli czujesz, że leki przeciwbólowe nie przynoszą odpowiedniej ulgi, skontaktuj się z gabinetem i poproś o inny rodzaj leku.

Jeśli operacja polegała na zmniejszeniu piersi, możesz otrzymać doustny lek przeciwbólowy lub zażyć środek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Twój chirurg poinformuje Cię, co i kiedy należy zażywać oraz jak należy je odstawić. Może być również przepisana elastyczna opaska do podtrzymywania piersi podczas procesu rekonwalescencji.

Ból pooperacyjny może trwać od sześciu do 12 miesięcy. Ważne jest, aby omówić swoje obawy z chirurgiem przed wejściem na salę operacyjną. Ból po operacji zmniejszenia piersi może dotyczyć obu piersi lub tylko jednej z nich. Ból może być łagodny lub silny, ale może przeszkadzać w życiu.

Produkcja mleka po operacji zmniejszenia piersi

Kobiety, które miały operację zmniejszenia piersi, często doświadczają ograniczonej produkcji mleka po operacji. Dzieje się tak dlatego, że operacja może uszkodzić nerwy i przewody mleczne w piersi. Mimo to kobiety, które chcą karmić swoje dziecko piersią, powinny kontynuować karmienie, ale mogą być zmuszone do uzupełnienia pokarmu mlekiem ludzkim od dawcy lub preparatem dla niemowląt. W każdym przypadku powinny poinformować lekarza o swoich planach, ponieważ może on monitorować wagę i rozwój dziecka.

Ilość mleka wytwarzanego po operacji zmniejszenia piersi zależy od wielu czynników, w tym od liczby gruczołów i nerwów łączących gruczoły. Długość czasu, jaki upływa między porodem a poddaniem się operacji zmniejszenia piersi, również odgrywa rolę w produkcji mleka. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej czasu upłynie między porodem a operacją, tym większa będzie podaż mleka.

Podczas gdy niektóre kobiety produkują mleko po operacji zmniejszenia piersi, inne mogą mieć zmniejszone zapasy lub muszą uzupełniać je preparatem. Ważne jest, aby omówić potencjalny wpływ operacji zmniejszenia piersi na produkcję mleka ze specjalistą medycznym. Certyfikowany konsultant laktacyjny (IBCLC) może być pomocny dla każdej kobiety rozważającej operację zmniejszenia piersi.

Zabieg chirurgiczny może usunąć część tkanki gruczołowej, ale może pozostawić nienaruszony nerw. Jest to niezbędne do udanego karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi. Chirurg powinien również upewnić się, że kanały są pozostawione w stanie nienaruszonym. Jest to ważne, ponieważ nerwy, które wyzwalają wypuszczanie mleka muszą być nienaruszone, aby mleko mogło swobodnie płynąć. Dobre wsparcie może zrobić dużą różnicę w maksymalizacji potencjału produkcji mleka. W Twojej okolicy są konsultanci laktacyjni oraz fora internetowe, takie jak Breastfeeding After Reduction (BFAR), które mogą zaoferować indywidualne wsparcie.

Zdolność kobiety do karmienia piersią jest ważna zarówno dla niej samej, jak i dla jej dziecka. Podaż i zapotrzebowanie na mleko są ze sobą powiązane, więc im więcej dziecko spożywa, tym więcej mleka produkuje. Jednak nerwy odpowiedzialne za odruch wypuszczania pokarmu mogą zostać przecięte podczas operacji. Jeśli nerwy nie są chronione, karmienie piersią może stać się trudniejsze lub nawet niemożliwe.

Technika Periareolarna

Po operacji zmniejszenia piersi kobieta musi określić, w jaki sposób będzie karmić swoje dziecko. Niektóre metody mają większy sukces niż inne. Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania co do tego, co się stanie i przekazać to swojemu chirurgowi. To, czy karmienie piersią będzie możliwe, jest decyzją osobistą, ale istnieją pewne wskazówki dotyczące udanego karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi.

Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi nie powinno być przerywane do czasu odstawienia dziecka od piersi. Mimo to nie ma badań, które wykazałyby, że karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi będzie się znacząco różnić od karmienia piersią po poprzedniej ciąży. Liczba badań donoszących na ten temat jest niewielka, a wyniki oparte są na małych próbach. Mimo to należy zachęcać kobietę do karmienia piersią, jeśli chce to robić, ponieważ karmienie piersią prawdopodobnie będzie w pewnym stopniu skuteczne.

Kobiety karmiące piersią swoje dzieci mogą doświadczać trudności, szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni. Niektóre będą miały trudności z wytworzeniem wystarczającej ilości mleka. Inne mogą potrzebować suplementacji, aby karmić swoje dzieci. W takich przypadkach konsultant laktacyjny IBCLC może pomóc w optymalizacji podaży mleka. Nawet jeśli karmienie piersią nie jest udane, konsultant laktacyjny IBCLC będzie z Tobą współpracował, aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość mleka.

Proces karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi zależy od rodzaju zmniejszenia piersi. Jeśli Twoje dziecko było karmione wyłącznie piersią przez miesiąc, powinnaś poczekać, aż ten okres minie, zanim poddasz się zabiegowi. Mleko matki jest bardzo cenne dla Twojego dziecka, więc upewnij się, że omówisz to ze swoim chirurgiem.

Technika wolnego przeszczepu sutków

Technika wolnego przeszczepu sutków jest techniką chirurgiczną stosowaną przy zmniejszaniu piersi. Jest to mniej inwazyjna procedura, a chirurdzy często mogą ją wykonać szybko. Może jednak powodować nieestetyczne blizny. Przeszczep przybiera wygląd skóry, więc blizny mogą być nierówne i nie wyglądać tak naturalnie, jak by się chciało.

Technika ta może być wykonana szybko i z minimalną utratą krwi. Jednakże technika ta może być problematyczna dla kobiet z bardzo dużymi piersiami. Chirurg może mieć trudności z ochroną szypuły, co skutkuje rozczarowującymi wynikami i zwiększonym ryzykiem utraty sutka. Chirurg może również zmienić kształt obszaru szypuły, ale może to spowodować pogorszenie ukrwienia sutka, co zwiększa ryzyko jego utraty.

Technika wolnego przeszczepu sutka może być dobrym wyborem dla kobiet, które rozważają operację zmniejszenia piersi, ale nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Osoby z bardzo dużymi piersiami, niektórymi schorzeniami medycznymi oraz w zaawansowanym wieku mogą nie odnieść korzyści z tej techniki. Koszt operacji u dr Alberico Sessa w Sarasota Surgical Arts może wynosić od 8.750 dolarów, co nie obejmuje znieczulenia. Jednak koszt może wahać się w zależności od chirurga, operacji i innych czynników.

Technika wolnego przeszczepu sutka jest przydatną opcją dla kobiet z ciężką makromastią, które mają trudności z poddaniem się pedikularnej redukcji. Zabieg ten polega na wykonaniu pionowego nacięcia wzdłuż linii środkowej. Pozwala również na uzyskanie bardziej estetycznego kształtu piersi, co poprawia ułożenie brodawki sutkowej. Technika ta minimalizuje również ryzyko przerwania ciągłości naczyń krwionośnych.

Pacjentki, które mają bardzo duże lub nadmiernie duże piersi mogą również skorzystać z tej metody. Pozwala ona chirurgowi na zmniejszenie objętości piersi przy zachowaniu dobrej projekcji i minimalizacji blizn. Nacięcie może być dość cienkie, więc sutek będzie asymetryczny i może nie być całkowicie płaski.

Podobne tematy